Poniżej na stronie znajduje się informacja o ważnym spotkaniu - 35 Leciu Matury.
Prosimy absolwentów z roku 1972 o zapoznanie się z ogłoszeniem.
KSIĄŻKA O I LICEUM - JESZCZE JEST! | maj 07'
Informujemy, że w szkole jest jeszcze do nabycia książka wydana z okazji 80 Lecia naszej szkoły. Monografię, pt.:" 80 lat zakopiańskiego gimnazjum" można zakupić w cenie 10 zł . Informacja w sekretariacie szkoły.
MARIA BRODZIŃSKA /Saryusz - Wolska/1966 | list
Witam,
nazywam się Maria Wolska - Brodzińska i jestem absolwentką 1966 -(nazwisko panieńskie Maria Saryusz - Wolska).
Przesyłam zdjęcie budynku szkoły, w którym wtedy mieściło się nasze Liceum, zdjęcie grupowe mojej klasy (wtedy to była albo Xc albo XIc z panią Profesor od języka rosyjskiego) i zdjęcie z zajęć z PO lub PW (nie pamiętam nazwy tego przedmiotu). Na zdjęciu grupowym stoję jako pierwsza od lewej. Wychowawcą naszej klasy był Profesor Maciaszek. Po ukończeniu LO w Zakopanem wyjechałam do Łodzi i mój kontakt z kolegami zupełnie się urwał. Do Zakopanego przez całe lata nie przyjeżdżałam(...)
Przesyłam serdeczne pozdrowienia dla wszystkich Państwa.
Z poważaniem -
Maria Wolska - Brodzińska
"Liliana" 1966
Klasa Xc lub XIc
Klasa Xc z Józefem Cikowskim
ABSOLWENCI DZIAŁAJĄ | 13-05-07'
Zakopiańska Restauracja "U Wnuka" po raz kolejny zamieniła się w salon sztuki. W sobotni wieczór gościem dr Małgorzaty Wonuczki - Wnuk był "Jasiek z Gorców" - czyli Jan Fudala. Postać to wyjątkowa. Wszechstronnie uzdolniony "baca od wierszy i malunków" nie tylko pisze wiersze i maluje na szkle. Jest również pisarzem, satyrykiem, dziennikarzem, gawędziarzem, aktorem, współtwórcą kilku góralskich zespołów regionalnych, narciarzem, trenerem, tancerzem.słowem człowiek renesansu.
Pan Jan jest także dyrektorem Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce.
Wystawa malarstwa na szkle "Gazda Świata" dedykowana jest Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w dziesiątą rocznicę Jego pobytu na Podhalu.
Dla licznie przybyłych gości grała kapela "Dziurawiec" oraz kapela z Moraw. O Jaśku z Gorców barwnie opowiadał Jan Karpiel-Bułecka.
Dorobek Jana Fudali jest imponujący a sam artysta zjawiskiem. Jako człowiek jest osobą niezwykłą i pełną temperamentu. Na pewno zagości jeszcze "U Wnuka" przy ulicy Kościeliskiej. /PK/
W Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie odbył się w piątek wernisaż wystawy fotograficznej Bożeny Wajdy.
Autorka jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego, z zamiłowania sportowcem i przyrodnikiem. Znana jest też jako przewodnik tatrzański i instruktor narciarski. Pracuje w Szkole Podstawowej w Małem Cichem.
Przyrodę fotografuje od kilkunastu lat.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy zatytułowanej "Dzikość serca".
WITAMY NOWEGO CZŁONKA | 12-05-07'
Członkiem naszego Stowarzyszenia został Krzysztof Herman /matura 2007/.
W programie VII Wielkiej Majówki Tatrzańskiej nie zabrakło miejsca i czasu do pokazania najnowszych trendów w podhalańskiej modzie.
Swoje kolekcje zaprezentowali rodzimi projektanci - Aneta Czaplicka, Elżbieta Krzemińska -Owczarz i Jan Trebunia - Tutka. Kolekcja Anety Czaplickiej, to eleganckie sukienki na co dzień zaprojektowane w stonowanej kolorystyce - od ponadczasowej czerni poprzez brąz do ciemnej zieleni. Sukienki Pani Anety wyrażają ulotną i kruchą kobiecość. Są zwiewne, romantyczne i subtelne. To doskonała forma podkreślająca atuty kobiecej sylwetki. Więcej...
Oryginalną kolekcję zaprezentowała Elżbieta Krzemińska - Owczarz. Styl proponowany przez Panią Elżbietę to wyrafinowanie ale i praktyczność. Noszenie tych ubrań wymaga od kobiety poczucia nieskrępowania i. bardzo dobrej figury. Szlachetne materiały dekorowane są oszczędnie akcesoriami góralskimi: motywami roślinnymi i parzenicami.
Mocnym akcentem kolekcji są oryginalne wąskie spodnie zakończone na biodrach elementami inspirowanymi sztuką podhalańską. Ot, takie portki bukowe dla elegantek.Więcej...
Ogromną różnorodność stylu, formy i koloru spotkamy w propozycji Jana Trebuni - Tutki. Jest to elegancja z przymrużeniem oka, dla owładniętych letnim szaleństwem młodych kobiet.
Ciekawe sa dodatki do tych fatałaszków - typowo męskie. A to kapelusiki i zbójeckie pasy , gdzie indziej cały kołnierz od koszuli z krawatem zwisającym pośrodku zgrabnych bioder. Ten dekoracyjny design zwraca uwagę dynamicznymi połączeniami różnych tkanin ale i pomysłowością. Projekty Pana Jana są na tyle śmiałe, że ich praktyczne wykorzystanie na dzisiaj jest mało prawdopodobne. Szkoda, bo w tym zamyśle kryje się doskonała forma podkreślająca atuty kobiecej sylwetki.
To też zaproszenie do zabawy w ubieranie - przebieranie i.rozbieranie.
Po prostu - kuszenie./PK/ Więcej na www.watra.pl
ABSOLWENCI DZIAŁAJĄ | 03-05-07'
Kolejne atrakcje VII Wielkiej Majówki Tatrzańskiej przygotowano w piątek.
Zakończono Homernickie Śpasy, były pokazy ratownictwa w wykonaniu Powiatowej Straży Pożarnej a zakopiański Klub Literacki Trawers budził Śpiącego Rycerza. Zrywano ze snu ową postać poezją autorstwa członków klubu, legendą odczytaną w dwóch językach i arabską pieśnią.
Widownia się niecierpliwiła i miała, jak to zwykle bywa swoje, alternatywne pomysły na przebudzenie mitycznej postaci.
Klub Literacki z pomysłów widowni nie skorzystał, czym naród uratował.
Pewnie, dlatego przebudzony na chwilę trochę "dzikszym" wielokulturowym tańcem Rycerz rozejrzał się dokoła, wygłosił coś w rodzaju manifestu internacjonalistycznego(czyli: kochajmy się i szanujmy swoje dziedzictwo), po czym z braku atrakcji poszedł spać na kolejne wieki. a może tylko do następnej VIII Wielkiej Majówki Tatrzańskiej?
Dla nas dobrze, aby rycerze w Giewont zaklęci spokojnie w nim spali, bo - jak głosi legenda - kiedy wstaną, to tylko na jakie nieszczęście narodowe. Tym lepiej, że kolejną atrakcję - Pokaz Mody Góralskiej - zaplanowano po "scenach z budzenia rycerza". Czego rycerskie oczy nie widzą, tego sercu rycerskiemu nie żal.
Występ był kapitalny, wiersze ciekawe, pomysły oryginalne a wszystko bardzo spontaniczne. Słowem - dobra zabawa. W Klubie Literackim "Trawers" działają absolwenci naszej szkoły. /PK/
Obchody z okazji 216 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w Zakopanem tradycyjnie pod Drzewem Wolności zasadzonym w 1918 roku przed Starym Kościółkiem przy ulicy Kościeliskiej.
Po złożeniu wiązanek okolicznościowych poczty sztandarowe i uczestnicy przeszli do kościoła Najświętszej Rodziny, gdzie o godz. 11 odprawiono uroczysta mszę święta za ojczyznę.
Następnie kolumna w asyście kapeli góralskiej i banderii konnej przemaszerowała do Parku Miejskiego pod pomnik Grunwaldzki, gdzie odbyły się główne uroczystości. W uroczystościach brało udział kilkaset osób. Wśród nich bardzo wielu absolwentów naszej szkoły.
/PK/
Otrzymaliśmy od Kamila Klimowicza parę fotografii z lat sześćdziesiątych. Są to zdjęcia klasy XI B.
Prosimy wszystkich absolwentów o nadsyłanie - jeżeli uznają to za stosowne- fotografii i wspomnień z lat szkolnych.
Dziękujemy koledze Kamilowi za fotografie.
Dziś obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej. To święto ustanowił Sejm w 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.
Nie zapomnijmy wywiesić flagi.
/PK/
VII WIELKA MAJÓWKA TATRZAŃSKA | 02-05-07'
Wczoraj rozpoczęła się Wielka Majówka Tatrzańska organizowana w tym
roku przez Agencję Rozwoju, Promocji i Kultury oraz Starostę
Tatrzańskiego.
O godzinie 8.30 odprawiono mszę św. w Starym Kościółku . Po południu,
na placu pod Gubałówką Starosta Tatrzański Andrzej Gąsienica -
Makowski i Burmistrz Miasta Zakopane Janusz Majcher wspólnie otworzyli
VII Wielką Majówkę Tatrzańską.
Liczne atrakcje przygotowane dla gości cieszyły się dużym
zainteresowaniem. Na początku, podczas VI Homernickich Śpasów można było
podziwiać kunszt cieśli, którzy w dwóch zespołach (zespól nauczycieli
i uczniów Technikum Budownictwa Regionalnego
z Zakopanego i zespół prywatnej firmy) wykonali dwa paśniki.
Konstrukcja niby prosta, ale materiał na nią trzeba było obrabiać na
miejscu, przy użyciu tradycyjnych narzędzi.
Podczas trwania konkurencji występowały zespoły góralskie. Można było
zakupić ciekawy towar na stoiskach twórców ludowych (VII Targi Twórców Ludowych) i skosztować
regionalnych potraw.
Od godziny 19.00 rozpoczęły się koncerty zespołów Midnight i Partita.
Pierwszy dzień Majówki Tatrzańskiej, mimo wyjątkowego o tej porze roku
chłodu (rano 1 st. ciepła), był udany. Na zziębniętych gości czekały
liczne atrakcje kulinarne, z których największym zainteresowaniem
cieszyły się dania ciepłe - grochówka, żurek i przysmaki z grila. Oczywiście obowiązkowo gorąca herbata.
Zapraszamy serdecznie i ciepło pod Gubałówkę ! /PK/
Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum, Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera przyznał nagrody dla absolwentów, którzy szczególnie nam pomagali. Tomiki poezji ks. Jana Twardowskiego otrzymały uczennice klasy trzeciej: Joanna Motyka i Paulina Przekupień. Dziękujemy!
ZAKOŃCZENIE NAUKI | 29-04-07'
W dniu 27 kwietnia odbyło się uroczyste zakończenie nauki w liceum dla maturzystów. Jak co roku uczniowie klasy drugiej zrobili to z dużym poczuciem humoru. Gratulujemy.
Zdjęcia wykonała Małgorzata Papież podczas
uroczystości rozdania świadectw z wyróżnieniem.
Liczba wszystkich tegorocznych absolwentów 169.
Wychowawcy:
3a- Bożena Piwowarczyk
3b- Zbigniew Grzywacz
3c- Renata Orawiec
3d- Jakub Klimek
3e- Danuta Balcerzyk
3f - Ewa Pawlikowska
Paru uczniów może pochwalić się wyjątkowymi osiągnięciami; Marcin Kardas (klasa 3c) - finalista centralnej olimpiady literatury i języka polskiego Łukasz Gąsiorek (klasa 3c) - laureat centralnej olimpiady historycznej Paulina Przekupień (klasa 3e) - I miejsce (indeks) w konkursie z języka angielskiego organizowanego przez NKJO w Zakopanem Wojciech Kleta (klasa 3e) - I miejsce (indeks) w konkursie z języka niemieckiego organizowanego przez NKJO w Zakopanem
W ostatnich dniach na skrajach lasów i pośród miedz zakwitła pięknie tarnina.
Białe, niezwykle obfite kwiaty tego krzewu są krótkotrwałą ale niezwykłą ozdobą wiosennego krajobrazu.
Jest to roślina piękna ale i cenna dla środowiska, gdyż tworząc gęste zarośla (tzw. czyżnie), trudne do przebycia dla człowieka i większych zwierząt, stanowi dobre miejsce lęgowe dla ptaków i małych ssaków.
Śliwa tarnina (Prunus spinosa), jest to krzewem występującym w Europie (poza północno-wschodnimi krańcami), północnej Afryce i zachodniej Azji.
Przypuszcza się, że krzyżówka tego gatunku z ałyczą wydała obecnie uprawianą śliwę domową.
Niedługo czeka nas jeszcze jedno wspaniałe zakwitanie - kwitnienie jabłoni. /PK/
35 LECIE MATURY - 1972 - 2007 ! | 21-04-07'
Zapraszamy naszą panią wychowawczynię prof. Marię Jakubczak oraz Koleżanki i Kolegów z klasy 4a, rocznik 1972. na mszę św. za duszę naszych zmarłych profesorów i ks. katechety Z. Wiśniowskiego, która zostanie odprawiona dn.19.05.2007r. o godz.8.00 w kościele paraf. pod wezwaniem św. Rodziny w Zakopanem.
Po mszy udamy się na cmentarz przy ul. Nowotarskiej na groby zm. Profesorów, następnie do szkoły na lekcję .
W tym dniu mija 35 lat od momentu otrzymania przez nas świadectwa maturalnego.
Wszystkich chętnych na spotkanie po latach prosimy o kontakt telefoniczny.
Tel: 0 18 20 14994, 0 600 876807
lub baste @onet.eu Serdecznie zapraszamy i prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 27.04.2007r. Małgorzata Wrońska i Barbara Borgosz.
Na pewno na naszej stronie zamieścimy relacje z 50 Lecia.
Do zobaczenia.
"DOCZEKAJ NOWIU" | 15-04-07'
Zarząd Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zorganizował w Galerii Sztuki Współczesnej, przy ulicy Witkiewicza spotkanie z Piotrem Wojciechowskim - prozaikiem, reżyserem filmowym, autorem książek dla dzieci, publicystą.
Biografia pisarza liczy kilkanaście pozycji. Niektóre zostały przetłumaczone na języki obce.
Pan Piotr Wojciechowski należy do pasjonatów naszego regionu. W jednej z ostatnich powieści pt.:"Harpunnik otchłani" (1996) można znaleźć wiele odniesień np. do duchowego klimatu Młodej Polski, z jej fascynacją Podhalem.
Tematem sobotniego spotkanie była promocja kolejnej książki - "Doczekaj nowiu".
Autor zafascynowany narracją, którą uważa za formę starszą aniżeli język, czy ludzkość, a obecną nawet w świecie jurajskich gadów, w interesujący sposób opowiadał o świecie swoich literackich fantazji.
"Jestem pisarzem fikcji - zmyślaczem" - określił się autor - "chciałbym aby czytelnicy, po przeczytaniu mojej książki mieli poczucie, że coś z nimi zostało".
Czy kolejna książka Piotra Wojciechowskiego wciągnie czytelnika do "spisku", w celu zmieniania świata? Zapraszamy do lektury książki pod tytułem " Doczekaj nowiu".
SOBOTA - DZIEŃ OTWARTY W SZKOLE | 12-04-07'
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im.
O.Balzera zapraszają uczniów zainteresowanych nauką w naszej szkole i
ich rodziców na dzień otwarty 14 kwietnia 2007.
Godzina 9 i 11
prezentacja ogólna o szkole w auli.
Stałe ekspozycje i prezentacje w poszczególnych salach przedmiotowych.
Godzina 13.00 koncert uczniowskiego zespołu muzycznego na zakończenie dnia.
Serdecznie zapraszamy
ZARZĄD DZIAŁA | 05-04-07'
Zarząd rozpoczynie wkrótce projekt adresowany dla uczniów naszej szkoły.
Projekt pod nazwą " Tylko dla orłów" będzie sfinansowany przez Fundację Bankową Ludwika Kronenberga.
Celem projektu jest przygotowanie młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego im.Oswalda Balzera w Zakopanem do lepszego funkcjonowania na rynku pracy.
Niedługo napiszemy więcej o projekcie. Gratulujemy pomysłu!
WITAMY NOWEGO CZŁONKA! | 05-04-07'
Członkiem naszego Stowarzyszennia została Krystyna Kulig /matura 1968/.
Olczański Kościół pw NMP Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem dawno nie rozbrzmiewał tak świetną muzyką, jak miało to miejsce w ostatnią sobotę marca.
Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej Gospel, Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio S.A.zaprosiły mieszkańców naszego miasta na Wielki Koncert Narodowy.
Wydarzeniu patronował Prezydent RP Lech Kaczyński i Burmistrz Miasta Zakopane Janusz Majcher.
Koncert "Psalmy - artyści polscy Janowi Pawłowi II w hołdzie" został zorganizowany w drugą rocznicę śmierci Jana Pawła II. Autorami muzyki do psalmów w tłumaczeniu Czesława Miłosza są znani kompozytorzy i muzycy: Robert Janson, Wojciech Karolak, Jerzy Miśkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Janusz Stokłosa.
Solistami byli: Beata Bednarz, Paweł Cugowski, Patrycja Gola Paweł Lampert, Dorota Miśkiewicz, Anna Serafińska, Jan Karpiel "Bułecka:, Andrzej Karpiel, Piotr Majerczyk, Maria Namysłowska, Maciej Rumuński, Katarzyna Piasecka,
Solistów wspierał Miejski Chór Nauczycielski "Gorce" z Nowego Targu pod dyrekcją Janiny Glińskiej.
Polską Orkiestrą Radiową dyrygował Tadeusz Wicherek.
Sekcję muzyczną tworzyli: Dariusz Plichta, Jacek Namysłowski, Jerzy Małek, Łukasz Korybalski, Łukasz Hodor. Maciej Szczyciński, Piotr Wróbel, Robert Majewski, Sławek Jaskułke, Robert Murakowski, Cezary Konrad, Jarosław Śmietana, Jerzy Nitom, Janusz Zamorski. Recytował Jerzy Kiszkis, Koncert transmitowany był przez telewizję a dzięki telebimowi z wiernymi mógł się spotkać Jego Eminencja ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, który ze swojej siedziby w Krakowie udzielił błogosławieństwa zebranym w kościele. Zakończenie porywającego, Wielkiego Koncertu Narodowego było "telewizyjne". Kiedy skończyła się wizja, to wszystko się skończyło. Słowem - nieelegancki pośpiech. Na scenie pozostał postawiony pośród gasnących szybko świateł kosz pięknych kwiatów ustawiony przez burmistrza Janusza Majchra i wicestarostę Andrzeja Skupnia.
Na pewno w pamięci słuchaczy pozostanie, m.in. świetne wykonanie przez Piotra Cugowskiego Psalmu 62
Po koncercie można było zakupić płytę z nagraniem dwunastu psalmów. Dla melomanów, w przeddzień Świąt Wielkanocnych, to prawdziwa frajda. /PK/ foto Piotr Kyc